5 tipů pro udržení koncentrace za volantem

Pravidelné pauzy - Pokud na vás jde únava nebo ztrácíte koncentraci, hlavní je se si odpočinout a nesnažit se to přemoci.

Během dlouhé cesty byste si krátkou přestávku měli udělat správně každé dvě hodiny. V rámci přestávky je dobré si protáhnout nohy i celé tělo, což zlepšuje krevní oběh. Snížit únavu pomůže skvěle i krátká procházka na čerstvém vzduchu.

Hydratace – Dodržování pitného režimu při dlouhých cestách je pro udržení pozornosti při řízení velmi důležité. Nedostatek vody v těle totiž může vést právě k únavě a snížení koncentrace. Proto je opravdu důležité si příjem tekutin hlídat. Nejlepší je na hydrataci čistá voda, případně neslazený čaj.

Kofein – Mírné množství kofeinu může pomoci zvýšit vaši bdělost. Káva, čaj nebo dokonce i energetické nápoje mohou poskytnout krátkodobý nával energie a koncentrace. Je však ale velmi důležité nepřehánět to s množstvím, protože příliš mnoho kofeinu může vést k nervozitě, úzkosti a dalším stavům, které by vaši pozornost mohly zhoršit. I z toho důvodu je lepší pít například zelený čaj matcha, který kofein v těle uvolňuje postupně v průběhu několika hodin. Tím pádem se vyhnete kolísavým stavům energie, které například energetické nápoje způsobují. Je třeba také zmínit, že pokud užíváte kofein, je potřeba pít o to více vody, jelikož kofeinové nápoje paradoxně zrychlují dehydrataci.

Větrání – Udržování čerstvého vzduchu v autě pomáhá odplavit únavu a zlepšit koncentraci. Otevření oken nebo použití klimatizace k cirkulaci vzduchu může zabránit pocitu ospalosti, zejména na dlouhých cestách nebo v teplém počasí. Do kabiny se s čerstvým vzduchem totiž dostane kyslík, jehož je ve vydýchaném vzduchu nedostatek. Proto se pak řidiči často cítí unavení.

Žvýkání – Možná by vás to nenapadlo, ale žvýkačka dokáže skvěle zvýšit koncentraci řidiče. Zaprvé máte aspoň kromě řízení i nějakou další aktivitu, zadruhé žvýkání prokrvuje hlavu, díky čemuž se více okysličuje mozek. A jsme zase u toho – okysličený mozek=méně unavený mozek. Vemte si s sebou tedy na příští dlouhou cestu do auta balení žvýkaček.

Další:

Zpět